Prednedávnom ma kontaktoval pôvodný vývojár projektu sktv-forwarders s prosbou, aby som všetky zmienky o ňom vymazal z kódu, ktorý teraz udržujem. Vraj to zle vyzerá, keď teraz hľadá nejakú serióznejšiu prácu. Trochu ma to prekvapilo.
Mal som totiž viac pochopenia, keď ma dávnejšie starý kamarát s rovnakým argumentom o serióznej práci požiadal, aby som z YouTube odstránil video, v ktorom parodujeme slávny “film” o kotlebovských vlakových hliadkach ako vtipný teaser na intrákovú halloweensku párty, ktorú sme vtedy organizovali. Upravené kotlebovské tričká boli zároveň našim celkom úspešným halloweenskym kostýmom, ale úplne rozumiem, že čo sa nám zdalo vtipné ako študentom, to nemusí korporátny recruiter úplne pochopiť.
Ale naozaj sa mám hanbiť za kúsok zdrojového kódu?
Streamer
Keď sa dnes povie “streamer,” typicky ide o niekoho, kto natáča sám seba a predáva generický merch. No ak vás niekto označil za “streamera” keď bol svet ešte v poriadku (niekedy v období pred zastrelením Harambeho), je dosť možné, že tým myslel niečo iné. Streameri boli pre mnohých tí, ktorí nám – chudobným deťom a študentom bez vreckového – umožňovali sledovať športové prenosy. Pravda, skoro vždy išlo z ich pohľadu o nejakú formu vyložene nelegálnej retransmisie, ale kto to vtedy riešil, že? Navyše sťahovanie a sledovanie samotné dodnes nie je z pohľadu zákona problematické.
Ale čo ak sa chcem iba dostať k oficiálnemu internetovému vysielaniu poskytovanému verejnosti zadarmo?
Geoblocking je (niekedy) blbosť
Počas hokejových majstrovstiev pred viacerými rokmi ma naštvala jedna vec. Chcel som pozerať zápasy Slovenskej reprezentácie so slovenskými komentátormi. Áno, internetový stream slovenskej verejnoprávnej je dodnes kvalitatívne najhorší široko-ďaleko. Ale ak náhodou slovenskí hokejisti strelia gól, chcem pri tom počuť slovenského komentátora.
Lenže sledovať sa nedalo – stránka RTVS iba ukazovala otravnú hlášku o nemožnosti sledovať “reláciu” mimo územia Slovenska.

Emócie bokom, geoblocking má napr. pri športových prenosoch hneď niekoľko dôvodov:
- Športové federácie žijú (okrem iného) z licenčných poplatkov, ktoré platia rôzni vysielatelia po svete za to, že môžu športový prenos vysielať. Súčasťou licenčnej dohody je typicky obmedzenie krajín, do ktorých daný vysielateľ môže vysielať. Je to samozrejmé, pretože ak by mohli všetci vysielať všade, predávalo by sa menej licencií a federácie by sa museli uskromniť.
- Televízie následne žijú z reklám, ktoré cielia pre daný región. Ak by napr. športové vysielanie RTVS pozerali v Japonsku, tak asi by im typická slovenská reklama nič nehovorila a Japonský vysielateľ, ktorý má práva na ten istý obsah by mohol prísť o časť zisku kvôli nižšej sledovanosti.
- Infraštruktúra, cez ktorú sa internetové vysielanie prenáša je tiež optimalizovaná pre daný región – súčasťou zmlúv sú často aj napojenia na konkrétne peeringové centrá a vysielanie do sietí, ktoré s poskytovateľom nepeerujú je už aj tak problematické. Traffic do iných krajín môže smrdieť ešte viac a pri športových prenosoch, keď býva najväčší, sa môže niekto začať sťažovať.
Späť k emóciám – to všetko nič nemení na tom, že ako Slovák študujúci v najväčšom slovenskom študentskom meste (Brne) som si chcel pozrieť hokej po slovensky. Aj tak som chodil často na Slovensko, takže typická slovenská reklama bola na mňa stále rovnako dobre cielená. Navyše mojim hlavným prístupom k Internetu bola vtedy akademická sieť a tam sa nejaký traffic shaping oproti komerčnému internetu až tak nerieši. Akademické siete sú medzi krajinami typicky prepojené napriamo a až v poslednom možnom momente sa využije komerčná linka.
Ako perličku len musím spomenúť, že s dobrou anténou sa dá terestriálne vysielanie STVR (či ako sa teraz ten subjekt volá) chytiť aj v Brne!
Vytvoril som vtedy čisto pre seba a kamarátov skript, ktorý hostovaný na slovenskom webhostingu umožňoval jednoducho geoblocking obísť. Skript iba preposlal odkaz na playlist, ktorý už následne nebol chránený. Technicky nešlo o žiadnu retransmisiu, iba o obyčajné obídenie nie veľmi účinného kontrolného mechanizmu pri získavaní playlistu.
sktv-forwarders
Svoj skript som už dávno hodil za hlavu, no pred pár rokmi som si všimol, že zďaleka nie som jediný, kto niečo podobné vytvoril. Iní (zrejme) teenageri, ktorí napr. riešili doplnky do Kodi mali veľmi podobné skripty a dokonca podporovali aj viacero slovenských a českých televízií. Azda najprepracovanejším bol sktv-forwarders. Lenže ten zrazu zo dňa na deň zmizol.
Podobné veci dnes považujem za detinské – asi na úrovni vytvárania modov do hier. Avšak nostalgia je silná vec a preto som sa pred rokom rozhodol povenovať zopár človekohodín vzkrieseniu projektu, len tak pre zábavu a overenie si, nakoľko sa úroveň DRM za ten čas posunula.
Právne okienko
Zákon hovorí jasne:
$60 ods. 1 (185/2015 Z. z.): Do autorského práva neoprávnene zasahuje ten, kto vedome obchádza účinné technologické opatrenia na ochranu práv podľa tohto zákona alebo obchádza nevyhnutnosť získať súhlas na použitie diela podľa tohto zákona.
Slovenský trestný zákon potom stanovuje trest odňatia slobody až na 2 roky za takéto neoprávnené zasahovanie do autorského práva v prípade, že k nemu dochádza “prostredníctvom počítačového systému.” ( 🙂 )
Na druhú stranu, trochu ma teší to slovíčko účinné. Technologické opatrenia, ktoré vysielatelia používajú na geoblocking, alebo vynucovanie sledovania na ich stránke sú úplne smiešne a deravé ako drišľak. Najviac sa snaží česká Prima, ktorá používa aspoň základné šifrovanie prenosu, ale aj to je v danom prípade úplne zbytočné.
Takže áno, ako obyčajne v mojom prípade, je to na hrane zákona a som si toho plne vedomý. Ale mám za to, že to určite nie je za hranou. Tento miniprojekt skrátka považujem za obdobu yt-dlp.
Prehlásenie
Takže aby teda neboli žiadne pochybnosti. Ehm ehm…
Týmto verejne prehlasujem, že zverejnený zdrojový kód má čisto edukatívny a demonštratívny charakter poukazujúci na neúčinnosť daných technologických opatrení. Kód podľa môjho vedomia nemá potenciál spôsobovať vysielateľom a vlastníkom práv žiadne škody a už vôbec nemá komercionalizačný účel a charakter. Ostro sa ohradzujem voči využívaniu kódu pri vytváraní rôznych ilegálnych IPTV zoznamov, či jeho komercionalizácii.
Zároveň prehlasujem, že ktorýkoľvek z vlastníkov práv ma môže kedykoľvek kontaktovať a som ochotný poskytnúť plnú súčinnosť a poradenstvo pri vylepšovaní účinnosti ich “technologických opatrení”.
Mgr. Marek Šanta
A teda, mám sa za čo v tomto prípade hanbiť? Možno za kvalitu kódu, tu však nie je vôbec podstatná. Ale okrem toho, absolútne nie. Obchádzanie rôznych opatrení a poukazovanie na ich nedostatky ma baví. Či už ide o IT-ish záležitosti, alebo o prízemnejšie fyzické zabezpečovačky. A aj keď sa snažím všetko držať v prísne etickej rovine, som srdcom hacker a nič s tým neurobím.